Čestitka doc. dr. sc. Svena Maričića,...

Povodom Dana Sveučilišta (Dies academicus, 16. travnja 2018. godine) pomoćnik rektora doc. dr. sc. Sven Maričić upućuje čestitku svim studentima, nastavnicima, znanstvenicima, stručnom, administrativnom i tehničkom osoblju te svim suradnicima i prijateljima Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli.

Poštovani!

Na samome početku, čestitam vam Dan Sveučilišta Jurja Dobrile.

S obzirom da smo Sveučilište koje aktivno participira u ovome gradu, regiji, ali i čitavoj zemlji, svojim dosadašnjim rezultatima ostavili smo trag u zajednici te postavili temelje za buduće uspjehe. Imajući u vidu naša zajednička postignuća, doista vjerujemo da biti dijelom ovoga Sveučilišta predstavlja posebnu čast.

Sveučilište Jurja Dobrile u Puli jedno je od najmlađih hrvatskih sveučilišta koje se nalazi u snažnoj fazi razvoja okrenutoj novim tehnologijama i budućnosti. Temelj za ove nove smjerove položen je prije nekoliko desetljeća, zahvaljujući društvenim, humanističkim i umjetničkim studijima. Posebnu pozornost pridajemo svojim studentima s kojima nastojimo voditi kreativne rasprave umjesto konformističkih slaganja, potičući ih da stvaraju i kreiraju budućnost u kojoj je imperativ društvo znanja. Motivacija naših polaznika i studenata redovnih i izvanrednih studija i njihova izgradnja u buduće znanstvenike, ali prije svega u ljude koji vjeruju u svoje vlastite pozitivne resurse, cilj je našega Sveučilišta. Specifičnost vremena u kojem živimo pruža jedinstvenu priliku kreiranja novih radnih mjesta, prvenstveno zahvaljujući idejama, kreativnosti i inovativnosti. Pokretanjem nekoliko uspješnih projekata - poput SPIN-a, Da-SPACE-a, tehnoloških STARTUP-ova ali i mnogih drugih - nastojimo vam pomoći pri otkrivanju, ali i ostvarivanju vlastitih potencijala. Naša nastojanja da promičemo timski rad kao hvalevrijedan resurs, potvrđuju uspješne karijere mnogih naših polaznika apostrofirajući rezultat rada i zalaganja vas i vaših mentora - od početka školovanja do završetka stručnih i sveučilišnih studija. Uspješno mentorstvo studentskih timova možda najbolje ilustrira jedan od posljednjih uspjeha - prvo mjesto na natjecanju “European startup awards Croatia" te plasman naših studenata u finale koje će se održati u Europskom parlamentu u Bruxellesu. Izvrstan rezultat ovoga studentskog tima osigurao je našem Sveučilištu ulazak u prestižno društvo europskih sveučilišnih partnera, nudeći motivaciju i inspiraciju svima nama.

Svi djelatnici Sveučilišta eksplicitno - svojim radom, ali i implicitno - svojim karakterom, sustavno nastoje stvarati nove generacije mladih ljudi koji mijenjaju paradigme i aktivno sudjeluju u promjenama. Prepoznati smo na mnogo razina kao Sveučilište koje unaprijeđuje svoj rad, izlazeći iz standardnih okvira suvremenim pristupima i ciljevima, istovremeno poštujući tradiciju. S obzirom da nastojimo stvarati, prepoznavati te poticati izvrsnost i inovativnost, ove je godine Senat donio odluku o dodjeli dvaju počasnih doktorata pojedincima koji su nas i našu zajednicu zadužili svojim specifičnim rezultatima. Biti vizionarom i inovatorom jest posebna odlika rijetkih ljudi koji nisu usredotočeni na prepreke, već na cilj. Osim sustavnog rada i predanosti, vizionar mora posjedovati i sposobnost snivanja otvorenih očiju. Upravo takvi pojedinci mijenjaju paradigme, potičući i nas da aktivno sudjelujemo u društvenim promjenama. Aktivna participacija neodvojiva je od društva znanja koje promičemo, stoga mogućnost odavanja počasti pojedincima koji svojim zalaganjem, predanošću i rezultatima izlaze iz poznatih margina te stvaraju sasvim nove okvire u znanosti - zapravo predstavlja posebnu čast našem Sveučilištu.

doc. dr. sc. Sven Maričić
pomoćnik rektora