Nacionalna Zaklada za potporu učeničkom i studentskom standardu osnovana je u listopadu 2007. godine donošenjem zakona o istoimenoj Zakladi u Saboru na prijedlog Vlade RH (N. N. 111/07). Prava i dužnosti osnivača snosi Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Glavna zakladna svrha jest pružanje potpore i podizanje razine učeničkog i studentskog standarda, što posebice podrazumijeva isplatu državnih stipendija, nagrade nadarenim učenicima i studentima te financiranje posebnih programa koji pridonosi podizanju razine životnog i kulturnog standarda učenika i studenata.

Nacionalna zaklada za potporu učeničkom i studentskom standardu raspisala je javni Natječaj za dodjelu najmanje 400 studentskih stipendija (sukladno osiguranim sredstvima u Državnom proračunu) za akademsku godinu 2017./2018.  za  9. generaciju stipendista NZPUSS-a.

Natječaj je objavljen na web stranici Zaklade www.nzzpuss.hr i otvoren je do 30. siječnja 2018. godine u 12 h.

Kategorije Zaklade za ovu akademsku godinu su:

1. Studenti deficitarnih studijskih programa s posebnim naglaskom na deficitarne nastavničke studijske programe:
  • RAČUNARSTVO
  • STROJARSTVO
  • ELEKTROTEHNIKA
  • INFORMATIKA – nastavnički
  • MATEMATIKA – nastavnički
  • MATEMATIKA
  • FIZIKA – nastavnički
  • FIZIKA
  • DOKTOR MEDICINE
  • FARMACIJA